Odraslo življenje, kariera in slava.
Prvi del smo zaključili z zgodbo o fizičnem, psihičnem in duhovnem okrevanju po napadu poliomielitisa, ki ga je Milton Erickson doživel pri 17-ih letih.

Po tem, ko je ponovno pridobil sposobnost hoje, je Erickson obiskoval Univerzo Wisconsin-Madison, kjer je pridobil diplomi iz psihologije in medicine. Tam se je tudi formalno začel ukvarjati s študijem hipnoze v laboratoriju Clarka Hulla. Ker pa so bile njegove ideje nekoliko drugačne od Hullovih (menil je, da ne upošteva dovolj potreb posameznih pacientov), se je Erickson neodvisno lotil temeljitih znanstvenih raziskav o naravi hipnoze.

Enako razočaran je bil nad teorijami uveljavljenih psihoanalitikov, kot sta Freud in Jung. Erickson je verjel, da se ti psihologi preveč ukvarjajo s teorijo in premalo s posameznimi pacienti. V nasprotju s Freudom, ki je verjel, da je nezavedno lahko temna in negativna sila, je Erickson verjel, da nezavedno vsebuje veliko modrosti in ga je mogoče uporabiti za reševanje praktičnih problemov.

Njegov pristop k terapiji, sedaj znan kot Ericksonova hipnoterapija, se je osredotočal na izkoriščanje posameznikovih notranjih virov za spremembo in izboljšanje. Klientove enkratne izkušnje in sposobnosti je postavil na prvo mesto. Namesto da bi se osredotočal na pretekle travme ali probleme, je Erickson verjel, da so posamezniki že sami po sebi opremljeni s potencialom za reševanje težav. Freud je bil posvečen raziskovanju preteklosti, ki je nespremenljiva.

»Vsak človek je enkraten. Zato moramo psihoterapijo prikrojiti enkratnosti posameznikovih potreb, ne pa ga skušati stlačiti v Prokrustovo posteljo hipnotičnih teorij o človeškem vedenju.«

Leta 1928 je na Medicinski fakulteti Univerze Wisconsin prejel naziv doktor medicine (M.D.) s poudarkom na nevrologiji in psihiatriji. Med letoma 1929 in 1948 je Erickson zasedal več položajev v državnih bolnišnicah, ki so mu omogočale aktivno raziskovanje. Nadaljeval je raziskave na področju hipnoze, medtem ko je izpopolnjeval svoje praktične terapevtske veščine. Že takrat je bil plodovit pisec, ki se je osredotočal predvsem na študije primerov in eksperimentalno delo. Njegovi zgodnejši zapisi so močno prispevali k splošnemu razumevanju hipnoze in so vključeni v Zbrana dela Miltona Ericksona, M.D. 

Do konca tridesetih let prejšnjega stoletja je bil dr. Erickson priznan zaradi svojega dela na področju hipnoze in ugleden v psihiatričnih krogih.

Med drugo svetovno vojno je Erickson opravljal fizične in mentalne preglede vojakov. Sčasoma so ga ameriške obveščevalne službe zaprosile, naj se sreča z drugimi strokovnjaki, da bi bolje razumeli psihološke in mentalne dejavnike, povezane s komunikacijo v boju. V tej vlogi je sodeloval z Margaret Mead in Gregoryjem Batesonom, s katerima je razvil trajna prijateljstva. V naslednjih desetletjih so ti učenjaki sodelovali pri številnih projektih.

V poznih štiridesetih letih je Erickson razvil post-polio sindrom, kar je povzročilo dodatno izgubo mišične mase in bolečine. Takrat so se Erickson, njegova žena Elizabeth in njunih pet otrok preselili iz Detroita v Phoenix v Arizoni, ker so verjeli, da bodo vremenske razmere ugodne za njegovo zdravljenje. Tam se je Erickson uveljavil v zasebni praksi in delal od doma do konca svojega življenja.

Kljub skoraj nenehnim, intenzivnim fizičnim bolečinam in napredujoči izgubi gibljivosti, ki je privedla do tega, da je bil v poznejših letih priklenjen na invalidski voziček, je bil dr. Erickson izjemno dejaven. V Phoenixu je Erickson postal aktiven član Društva za klinično in izobraževalno hipnozo (SCEH). Ta organizacija je promovirala raziskave in učila zdravnike, kako uporabljati klinično hipnozo. 

Zaradi osebnostnih sporov in močnih občutkov glede najučinkovitejših načinov, kako klinično hipnozo približati prakticirajočim zdravnikom in zobozdravnikom, se je Erickson ločil od SCEH in julija 1957 ustanovil Ameriško združenje za klinično hipnozo (ASCH). Desetletje je bil ustanovni urednik Ameriške revije za klinično hipnozo in je imel vsaj en članek v vsaki številki.

V petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja je dr. Erickson obsežno objavljal, veliko potoval in predaval tako doma kot v tujini, nadaljeval raziskave in bil zelo iskan kot prakticirajoči psihiater. To je bilo produktivno obdobje, v katerem je razvil in izpopolnil svoj edinstven slog hipnoterapije, ki je pritegnil pozornost drugih uglednih oseb.

V sedemdesetih letih, ko je bil zaradi svojega fizičnega stanja omejen na svoj dom, je dr. Erickson še vedno vsakodnevno izvajal učne seminarje za strokovnjake in še naprej sprejemal nekatere paciente. Njegovo stalno sodelovanje z Gregoryjem Batesonom je pritegnilo zanimanje nekaterih za Ericksonove edinstvene komunikacijske veščine in terapevtske pristope.

Leta 1973 je Jay Haley objavil knjigo “Uncommon Therapy”, ki je prvič predstavila Ericksona in njegove pristope tistim zunaj skupnosti klinične hipnoze. Ericksonova slava in ugled sta se hitro širila, in toliko ljudi si je želelo srečati z njim, da je začel prirejati učne seminarje. Ti so potekali vse do njegove smrti.

Ko je umrl 25. marca 1980, pri starosti 78 let, so bili njegovi seminarji rezervirani do konca tega leta, povpraševanje pa je preseglo še enoletni razpored. Dr. Erickson je zapustil pisno zapuščino več kot 140 znanstvenih člankov in pet knjig o hipnozi, ki jih je soavtoriral.

V zadnjem (tretjem) delu bomo predstavili izjemno in še kako živo zapuščino enega izmed najbolj izvirnih in inovativnih mislecev na področju psihiatrije in psihoterapije v 20. stoletju.